Saltwater taper? WTF is saltwater taper? A pomimo, że ten istnieje już od jakiegoś czasu, to wędkarze błędnie zakładają, że jest to linka przeznaczona do łowienia tylko i wyłącznie w słonej wodzie, podczas gdy jest to po prostu często linka z krótszą głowicą niż standardowe linki, o głowicach mierzących 40 stóp lub dłuższych a i to i nie zawsze. Niektórzy producenci twierdzą, że takie linki doskonale sprawdzają się w krótkich rzutach, a jednocześnie zapewniają ekstremalne odległości. Jeśli celem jest oddanie rzutu na odległość, to normalnie lepiej jest wybrać linkę z dłuższą głowicą, która pozwoli kontrolować więcej linki w powietrzu. Sam bardzo chętnie używam linek typu coastal inter lub coastal hover, przeznaczonych do połowu troci morskich, do łowienia dużymi streamerami w naszych słodkich jak cukier rzekach. Szczerze mówiąc, jest to temat do obszernej dyskusji, więc jednak pozostańmy przy łowieniu w solance. Linki oznaczone jako bonefish taper, tarpon taper lub redfish taper są zaprojektowane do stosunkowo krótkich rzutów, często wymaganych przy łowieniu na upatrzonego. Takie linki dobrze radzą sobie również z dużymi lub obciążonymi muchami.
Niektóre linki muchowe ładują wędkę z mniejszym wysiłkiem i jednocześnie dobrze radzą sobie z krótkimi i długimi rzutami z minimalną ilością wymachów, co jest idealne do połowu takich gatunków jak tarpon. Należy przy tym pamiętać, że długie przypony utrudniają szybkie, krótkie rzuty, często wymagane podczas łowienia z bliska. Dlaczego? Przy łowieniu z bliska często wymagane są rzuty na odległość 40 stóp lub mniejszą, więc długie przypony – 10 do 16 stóp – często używane do łowienia ostrożnych ryb w płytkiej wodzie, utrudniają takie rzuty, szczególnie z obciążonymi lub dużymi muchami. Przy szybkich rzutach z bliska, masz często tylko 20 stóp linki poza szczytówką wędki, aby szybko zapodać kłaki i pióra do napotkanych ryb, więc wymaga to trochę wagi z przodu, dokładnie dlatego zaprojektowano linki typu quick-cast z głowicami w zakresie od lekko poniżej 30 do około 37 stóp. W wietrzne dni, kiedy ryby nie są tak płochliwe, lub kiedy rzucasz w kierunku wyraźnie żerujących ryb, często możesz skrócić przypon do 9 stóp lub nawet 8. Krótsze przypony znacznie zwiększają transfer energii potrzebnej do podania ciężkich lub odpornych na wiatr much – np. kraby. Pamiętaj, aby proporcjonalnie skrócić każdą część przyponu: dolnik, środkową część i końcówkę. Wzmocnij też sam tippet. O ile nie jest to spokojny, słoneczny dzień i łowisz w bardzo czystej, płytkiej wodzie, ryby prawdopodobnie nie będą tak bardzo unikać przyponów jak się nam wydaje, a 12 lub 16 funtowa żyłka będzie lepiej obracać muchę niż 8 funtowa. Eksperymentuj z długościami przyponów, aż znajdziesz Twój złoty środek dla danej sytuacji.


Moje ulubione linki, czyli Scientific Anglers i Rio


Linki Scientific Anglers takie jak Amplitude Grand Slam zostały zaprojektowane do podawania dużych, ciężkich much oraz do wykonywania krótkich i długich rzutów z równą skutecznością. SA produkuje dwie linki z serii Grand Slam, które, jak sama nazwa wskazuje, są dobrym wyborem do rzutów na upatrzonego do bonefisha, tarpona i permita. Pierwszą z nich jest Amplitude Grand Slam, która według SA pozwala z łatwością rzucać obciążonymi krewetkami i krabami, a także tarponowymi toadami. Przy całkowitej długości głowicy wynoszącej 40 stóp (sam belly ma około 30 stóp), ma bardzo krótki przedni zwężający się stożek (około 2 stóp długości), aby jak napisałem wyżej obsłużyć duże, wrażliwe na wiatr i cieżkie muchy. Dla porównania, sznur Amplitude Bonefish ma dłuższy, zwężający się ku przodowi stożek (około 8 stóp), w sam raz do delikatniejszych prezentacji na płochliwe bonfiszki. Każda klasa tej linki ma głowicę o innej długości w przedziale około 35-42 stopy. Linka ta posiada innowacyjny tropi-core, gdzie rdzeń to plecionka monofilamentowa, która przylega do powłoki lepiej niż w przypadku klasycznego rdzenia z monofilu, w wyniku takiego połączenia z powłoką, rdzeń tego typu jest sztywniejszy niż jednolite mono. Dla agresywnego trensferu energii umieszczono ciężar daleko z przodu głowicy, ta linka jest w zasadzie cięższa o trzy-czwarte klasy. Dodatkowa masa z przodu w połaczeniu z dwustopowym zwężeniem, przekłada się na bardzo szybkie rzuty na krótkim dystansie. Dodatkowo, powłoka tej linki jest podwójnie teksturowana. Z przodu ma znaną dla SA, teksturowaną powierzchnię, natomiast running line jest strukturowana jak piłeczka golfowa, co sprawia, że jest mniej agresywna dla palców i cichsza podczas przechodzenia przez przelotki niż nielubiane modele Sharkskin. Dzięki bardzo śliskiej powierzchni pomaga oddawać dalsze rzuty niż linki starszych generacji. Scientific Anglers oferuje również model Grand Slam Smooth, który to w zasadzie ta sama linka, ale z gładką powłoką dla tych wędkarzy, którzy wolą taką od teksturowanej. W ofercie znajdują się również mocno przeciążone sznury, idealne do podawania dużych (przez duże D) streamerów czy popperów. Do szybkich rzutów muchami w rozmiarze XL poleca się Amplitude Tropical Titan. To sznury cięższe o dwie klasy od wagi przewidzianej przez przestarzałą tabelę, z agresywnymi głowicami, które szybko ładują wędki i dostarczają duże wzory much do bliskich i dalekich celów.


Rio oferuje w swojej serii Quickshooter trzy linki z głowicami o długości od 30 do 35 stóp. Seria Quickshooter obejmuje dla przykladu również linkę tarponową dostępną w klasach od 10 do 12. Tarpon Quickshooter jest polecana dla początkujących wędkarzy, ponieważ cięższa niż zwykle głowica (375 grainów w klasie 10) sprawia, że łatwiej jest wyczuć pracę i ładowanie się wędki podczas rzutu. Głowica ma długość 30 stóp, po której następuje 10 stopowa sekcja tylnego belly przechodząca stopniowo w 60 stopowej długości running. Ta 100 stopowa linka pływająca ma 50 funtowy rdzeń na tropiki i bardzo gorące dni, pokryty specjalną powłoką dla wysokiej gładkości i pływalności. Inne cechy to zgrzewane pętle i dwutonowa kolorystyka, która pomaga odnaleźć przejście runningu w głowicę. Natomiast wersja Tarpon Quickshooter F/I ma przezroczystą, wolno tonącą przednią część głowicy. Seria Quickshooter zaspokaja również potrzeby wędkarzy muchowych łowiących w chłodnych i zimnych warunkach i na głębszych wodach. Np. Coastal Quickshooter to średnio-powolnie tonąca (tonie 1,5 cala na sekundę) linka zaprojektowana do rzucania dużymi muchami w chłodniejszym klimacie. Jej przejrzysta głowica ma 34 stopy długości a rdzeń jest bardziej elastyczny niż w linkach na tropiki, aby zminimalizować pamięć linki w zimnej wodzie. Oferowana jest również wersja Coastal Quickshooter XP, jest to inna wersja tej linki, która ma jeszcze krótszą głowicę (agresywne 30 stóp jak w OBS). A propos OBS, linki Outbound Short zostały zaprojektowane tak, aby ładować wędkę szybko i z mniejszym wysiłkiem i są dostępne w 6 różnych pływalnościach, aby skuteczniej obłowić kompletny słup wody. Seria linek Rio idealnych do szybkich strzałów z bliskiej odległości z minimalną ilością wymachów to InTouch OBS, która posiada agresywną 30-stopową głowicę, przeciążoną z przodu, aby załadować wędzisko przy jeszcze mniejszym wysiłku i jeszcze mniejszej ilości wyciągnietej linki, plus bardzo agresywny maczugowaty przedni stożek (zaledwie 6 stóp długości), aby przenosić i obracać duże lub ciężkie muchy. Ta seria posiada ultra niską rozciągliwość rdzenia i elastyczną powłokę z własną technologią dla poprawiania gładkości. Ta wszechstronna seria obejmuje linki w o różnej gęstości: pływające, pływające z głowicą typu hover (bardzo wolno tonące), pływające z 15-stopową końcówką intermedia, inter i inter z 30 stopową głowicą tonącą klasy 3 lub klasy 6 (stopień tonięcia 3 i 6 cali na sekundę).


Sznury Cortland

Linki Cortlanda z serii Compact w zamyśle producenta szybko ładują wędkę i pozwalają się wyrzucić z minimalną ilością wymachów. W skład serii Compact wchodzi linka pływajaca oraz linki z głowicami o różnym stopniu tonięcia. Compact Float, prawdopodobnie najbardziej popularna, to linka pływajaca, zbudowana na plecionym, multifilamentowym rdzeniu, o skróconej, agresywnej głowicy mierzącej 26 stóp, po której następuje około 13 stopowe przejście w running. Linka Tropic Compact została zaprojektowana z myślą o wędkarzach łowiących brodząc na tropikalnych flatsach i doskonale sprawdza się w szybkim podawaniu dużych much z bliskiej odległości. Jest ona również wyposażona w krótki przedni stożek oraz agresywną 23 stopową głowicę, stopniowaną do linki rozbiegowej przez około 13 stopową sekcję tylnego stożka i tzw. handling section. Również ten sznur posiada wielosplotowy rdzeń z gradientowego multifilamentu nylonowego zamiast pojedynczej żyłki. Obydwie serie są dostępne i sklasyfikowane w podwójnych oznaczeniach wagowych linek od 5/6 do 11/12. Ze względu na to, że osobiście (czysto subiektywnie z nielicznymi wyjątkami) nie przepadam za linkami tej firmy, nie będę mógł się podzielić większą ilością dalszych informacji.


Niezależnie od tego czy łowisz na flats czy na otwartym morzu, w wielu przypadkach sukces zależy w dużej mierze, powiedzmy to sobie otwarcie, od umiejętności szybkiej prezentacji muchy. Gdy stado dużych ryb szybko się zbliża lub gdy ławica nagle rozpoczyna jedno że swoich krótkotrwałych szaleństw w pobliżu łodzi, musisz szybko podać muchę we właściwe miejsce, bez trzech lub czterech międzywymachów, które mogą zaalarmować drapieżnika o Twojej obecności. Dlatego wybór linek może, jak zwykle, pomóc lub przeszkodzić w tych wzmaganiach, tak więc pamiętaj – wybieraj starannie bo jest w czym.

2021, pitt